You are here: Home > Result/Winners
All posts from

NASA Ames Space Settlement Contest 2018 Results : settlement.arc.nasa.gov

Organization : NASA Ames Research Center, San Jose State University, and the National Space Society (NSS)
Announcement : Results
Contest Name : NASA Ames Space Settlement Contest 2018
Contest Closed On : 15 February 2018 .
Website : https://settlement.arc.nasa.gov/Contest/Results/2018/index.html

Sponsored Links:

NASA Space Settlement Contest Results

The 2018 NASA Ames Space Settlement Contest results are available now.

Update : NSS NASA Ames Space Settlement Contest 2019 : www.contest.net.in/38820.html

How to Check Results?

Kindly follow the below steps to check the Results of NASA Ames Space Settlement Contest 2018.

Step 1 : Go to the official website of NASA through the above mentioned link

Step 2 : Then click the 2018 results link in the home page.

Step 3 : After that you can find your name in the winners list.

Winners List

Some of the winners are displayed below for sample. To view the full list of winners, follow the above steps (or) directly go to the link provided at the top of this post.

Grand Prize

The Grand Prize for the 2018 Space Settlement Contest went to a small team of two students (grade 11), Bianca-Maria C. and Mihaela C., for creating Cicada and a Tourist Guide, from Constanta, Romania under the direction of Maga Cristinel C., “Ovidius” High School.

First Prize

Grade 12 First Prize :
** Juno, Sathwik B., Hyderabad, Telangana, India (Chaitanya Junior College-Hyderabad), Individual.

** UniSpace, Varna, Bulgaria (Student Space Agency at Naval Planetarium and High School of Mathmathetics), Small Team.
** Goldi, Dubai, United Arab Emirates (Pristine Private School), Large Team.

Grade 11 First Prize :
** Luminocity – City at the Fifth Lagrange Point, Sudarshan S., Kamaraj Nagar, Chennai, Tamil Nadu, India (Vidya Mandir Senior Secondary School-Mylapore), Individual.

** Daedalus, Bucharest, Romania (“Tudor Vianu” National High School of Computer Science), Small Team.
** Deep Space, Varna, Bulgaria (“Antoine de Saint-Exupery” Private High School of Information Technology and Public Communications), Large Team (tie).

** Lazarus, Tuzla, Istanbul, Turkey (Koc High School), Large Team (tie).
** Paramount Space Station, New Delhi, India (Delhi Public School R.K.Puram), Large Team (tie).

Grade 10 First Prize :
** Project EMLEE, Stefan P., San Diego, California, United States (Torrey Pines High School), Individual (tie).
** Spearth, Spoorthi I., Bangalore, Karnataka, India (Narayana eTechno School), Individual (tie).

** Young, Bucharest, Romania (“Tudor Vianu” National High School of Computer Science), Small Team.
** ASM Oculus, Kailua Kona, Hawaii, United States (Makua Lani Christian Academy), Large Team.

Second Prize

Grade 12 Second Prize :
** Avagraha, Abhinav T., Vijayawada, Andhra Pradesh, India (Sri Chaitanya Higher Secondary School), Individual.
** Spacetopia, Bogota, Columbia (Anibal Fernandez de Soto-Bogota), Small Team.

** EcoRise, Ennis, County Clare, Ireland (St. Flannan’s College), Large Team (tie).
** Sage Space Settlement, Bucharest, Romania (“Tudor Vianu” National College of Computer Science-Bucharest), Large Team (tie).

Grade 11 Second Prize :
** Pragati, Sriram D., Hyderabad, Telangana, India, Individual.
** SocraTech, Bucharest, Romania (“Saint Sava” National College and “Tudor Vianu” National College of Informatics), Small Team.

** Ad Asteroids, Beijing, People’s Republic of China (The High School Affiliated to Renmin University of China), Large Team (tie).
** Atlas, Lahore, Pakistan (Aitchison College), Large Team (tie).

Grade 10 Second Prize :
** Quibella, Katerina B., Varna, Bulgaria (High School of Mathematics “Dr. Petar Beron”), Individual.
** Cloud Nine, Brasov, Romania (“Andrei Saguna” Nationl College), Small Team (tie).
** The Kairos Project, Constanta, Romania (“Mircea cel Batran” National College), Small Team (tie).

** LEO Space Station, Haidian District, Beijing, China (The High School Affiliated to Renmin University of China), Large Team (tie).
** Phospherus, Haidian District, Beijing, China (The High School Affiliated to Renmin University of China), Large Team (tie).

Third Prize

Grade 12 Third Prize :
** Hotel Solaire, Manideep Reddy A., Kompally, Hyderabad, Telangana, India (Chaitanya Residential School-Kompally), Individual.
** Antares, Constanta, Romania (“Ovidius” High School, and National College “Mircea cel Batran”), Small Team.

** Arial, Johar Town, Lahore, Pakistan (Lahore Grammar School Senior Boys), Large Team (tie).
** Inizio, Forsyth, Missouri, United States (Forsyth Middle School), Large Team (tie).

Grade 11 Third Prize :
** Snow, Patricia A., Brasov, Romania (“Andrei Saguna” National College), Individual.
** Arcadia, Bucharest, Romania (“Saint Sava” National College), Small Team (tie).
** Project Amaris, Bucharest, Romania (Colegiul National “Sfantul Sava”), Large Team.

Grade 10 Third Prize :
** Verena, Ana-Maria P., Calarasi, Romania (Colegiul National “Barbu Stirbei”-Calarasi), Individual.
** Aeonian, Brasov, Romania (“Andrei Saguna” National College), Small Team (tie).

** Sileo Ibis, Brasov, Romania (“Andrei Saguna” National College), Small Team (tie).
** Olympus, Bangalore, Karnataka, India (Sri Chaitanya High School), Large Team.

Honorable Mention

Grade 12 Honorable Mention :
** Harmony, Gamya Sri T., Vijayawada, Andhra Pradesh, India (Sri Chaitanya Techno School), Individual.
** Spes – The Future, Md Adil A., Asansol, Paschim Burdwan district, West Bengal, India (Hem Sheela Model School-Durgapur), Individual.
** Naru, Namgu, Guangju City, Republic of Korea (Kyungan High School), Small Team.

** Outdoor Project, Engenho de Dentro, Rio de Janeiro, Brazil (Federal Center for Technological Education of Rio de Janeiro – CEFET/RJ-Campus Maracana) , Small Team.
** Allium, Brasov, Brasov County, Romania (“Andrei Saguna” National College), Large Team.

** Leeway Resort, Vijayawada, Andhra Pradesh, India (Sri Chaitanya International Olympiad School), Large Team.
** Leven, Kavuri Hills, Jubilee Hills, Hyderabad, Telangana, India (Sri Chaitanya Junior College-Jubilee Hills), Large Team.

** Phanthom, Maruthinagar, Vijayawada, Andhra Pradesh, India (Sri Chaitanya Academy and Residential College), Large Team.
** Tri Dhaksha, Velgatoor, Jaggityal district, Telangana, India, Large Team.

Leave a Reply

How to add comment : 1) Type your comment below. 2) Type your name. 3) Post comment.

www.contest.net.in © 2021

Contact Us   Privacy Policy   Site Map