You are here: Home > Result/Winners
All posts from

National Teachers Council 2019 Result of NLMO, NLSO & AITSE Olympiad : nationalteacherscouncil.com

You can now ask your doubts / questions.

Please go to the the bottom of this page for comments section.

Organisation : National Teachers Council (NTC)
Announcement : National Level Result of NLMO, NLSO & AITSE Olympiad 2019
Exam Held On : 14th September 2019
Website : http://www.nationalteacherscouncil.com/

Sponsored Links:

NTC Olympiads Result

Results of NLMO, NLSO & AITSE 2019 Published.

Olympiads

** National Level Maths Olympiad [NLMO]
** National Level Scienceolympiad [NLSO]
** All India Talent Search Examination [AITSE]

Download Result Here :
https://www.contest.net.in/uploads/pdf2020/42111-winner.pdf

NLMO Result

First Rank

** Class III, Raunak Das, Burdwan Model School, Mirzapur, West Bengal
** Class IV, Saanvi Padhi, Delhi Public School, Paradip Refinery, Jagatsinghpur, Odisha
** Class V, B.Jovin, Lalaji, Memorial Omega International School, Chennai, Tamilnadu
** Class VI, Nirupama J. Nair, Spring Valley School, NIT Campus, Kozhikode, Kerala
** Class VII, Rudra, Velammal Vidyalaya, Chennai, Tamilnadu
** Class VIII, Prathiv, Velammal Vidyalaya Senior Secondary School ,Karur, Tamilnadu
** Class IX, Sandeep, Velammal Vidyalaya, Melayanambakkam, Tamilnadu
** Class X, Sangeetha, KJ Somaiya English Medium School, Sameerwadi, Bagalko, Karnataka

Second Rank

** Class III, Vidhukrishna, Sree Saraswathy Vidyanikethan, Malayinkeezhu, Thiruvananthapuram, Kerala
** Class IV, Hasa Sai Sreenidhi, Smt.Sethu Ramammal Vidya Mandir, Krishna, Andra Pradesh
** Class V, Aayush Pradeep Nandanwar, Sanjuba High School CBSE , Nagpur, Maharashtra
** Class VI, Yeshwanth Raj, Velammal Vidyalaya, Paruthi Pattu ,Tamilnadu
** Class VI, Gautham Srivatsan, Velammal Vidyalaya, Paruthi Pattu ,Tamilnadu
** Class VII, Aarya Nishaan Bhoi, Delhi Public School ,Paradip Refinery, Jagatsinghpur, Odisha
** Class VIII, MD Zafar, Jawahar Navodaya Vidyalaya Supail, Bihar
** Class IX, Priyanka Sar, Lumbini Institute, Bhubaneswar, Odisha
** Class X, Sakthi Uma Maheswari, Gb Public School, Melmaruvathur, Tamilnadu

NLSO Result

First Rank

** Class III, Annabel Lijo, Bhavans Vidya Mandir ,Kadavanthara, Ernakulam, Kerala
** Class IV, Biswarupa Nanda, DAV Public School, IFFCO, Paradeep Jagatsinghpur, Odisha
** Class V, Alan KE, ST Norbert School, Koppa, Karnataka
** Class VI, Livpreeth Aryan, Scholars International School, Hyderabad, Telangana
** Class VII, Nallachithan , Santhi Giri Vidhya Bhavan. Sr. Sec. School, Thiruvananthapuram, Kerala
** Class VIII, Dharshan , Velammal Vidyalaya, Alapakkamt, Amilnadu
** Class IX, Prasanna , Velammal Matric Hr Sec School, Tiruvallur, Tamilnadu
** Class X, Aditya Bobde, Saraswati Vidya Mandir Sharda Vihar. H.S .Res.School, Bhopal, Madhya Pradesh

Second Rank

** Class III, Swarnakshi Parida, Bhubaneswar Model Public School ,Khurdha, Odisha
** Class IV, Devaganga, Niveditha Vidya Peedam English Medium High School ,Kozhikode, Kerala
** Class V, Krishna Kumawat, St Anselm’s School ,Phulera, Jaipur, Rajasthan
** Class VI, Bhargavi Pal, Nalanda Vidya Niketan ,Vijayawada, Andra Pradesh
** Class VII, Asif Hussain, Jawahar Navodaya Vidyalaya ,Gopalpur, Burbhum, West Bengal
** Class VIII, Dhakshan, Velammal Matric Hr Sec School ,Tiruvallur, Tamilnadu
** Class IX, Aman Kuamr, Holy Cross School ,Pachamba, Jharkhand
** Class X, Ruchi Chand, Thakurarmy Public School, Rk Puram, Secuderabad, Telangana

AITSE Result

First Rank

** Class III, Vavaan Saraogi, Bhavan’s B P Vidya Mandir, Civil Lines, Nagpur, Maharashtra
** Class IV, Ayushman, St. Joseph’s Sr. Sec. School, Kanpur, Uttar Pradesh
** Class V, Prajin, SBOA School And Junior College , Chennai, Tamilnadu
** Class VI, Digvijay Rai, OP Jindal School Patrapali, Raigarh, Chhatisgarh
** Class VII, Soorya , Velammal Matric Hr Sec School , Hogappair, Tamilnadu
** Class VIII, Gull Kapoor, Dehi School Of Excellence, Whitefield, Bangalore, Karnataka
** Class IX, Aaron Philip , LK International School ,Delhi, New Delhi
** Class X, Meethesh Rajesh Nagrecha, BJM Carmel Academy, Chandrapur, Maharashtra

Second Rank

** Class III, Dibya Jyoti Guru, Bnnr Public School, Nial, Odisha
** Class IV, Shlok Nainesh Soni, Sheth Vidya Mandir English High School ,Palghar, Maharashtra
** Class V, Siddarth, St John’s Public School , Medavakkam, Tamilnadu
** Class VI, Prashanthesh ,Velammal Vidyalaya Senior Secondary School , Karur, Tamilnadu
** Class VII, Johith J Akkara, Kulapati Munshi Bhavan’s Vidya Mandir , Thrissur, Kerala
** Class VIII, Ved Lahoti, Prestige Public School , Indore, Madhya Pradesh
** Class IX, Rohith Kumar, Velammal Matric Hr Sec School , Tiruvallur, Tamilnadu
** Class X, Naik Snehal Subhash, Bharati Vidyapeeth’s English Medium High School, Dhankawadi, Pune, Maharashtra

3 Comments
Add a Comment
  1. when will we get school level results?

  2. When will we get school level results for all India talent search exam ?

    1. I am NLSO winner.When will I receive my prize.

Leave a Reply to praneeth Cancel reply

How to add comment : 1) Type your comment below. 2) Type your name. 3) Post comment.

www.contest.net.in © 2020

Contact Us   Privacy Policy   Site Map