1. Home
  2. »
  3. Competition Exam
  4. »
  5. Olympiad
  6. »
  7. M&M Olympiad 2021-22 :...
List of all Contests for

M&M Olympiad 2021-22 : mnmolympiad.com

Organisation : M&M Olympiad
Contest Name : M&M Olympiad 2021-22
Applicable For : Classes 1 to 12
Last Date : 31-12-2021
Website : https://www.mnmolympiad.com/

Want to comment on this post?
Go to bottom of this page.

M&M Olympiad

The Schedule Of Online M&M Olympiad 2021-22 Has Been Announced.

Eligibility

M&M Olympiad is open to all students from classes 1 to 12.

How to Participate?

The registrations will be done online through ME AND MATH APP or visit our website www.mnmolympiad.com. The registrations will start from 01-04-2021 and end to 31-12-2021. The registration must be completed in all respects by the due date.

Registration Fee

Charge towards cost of examination is payable by each participating student at the time of online registration as follows

Option 1 : 300/- for Exam Registration fee + 1 Previous Year Paper.
Option 2 : 649/- for Exam Registration fee + 1 Previous Year Paper + Online Olympiad Preparatory Material.

Exam Process

M&M OLYMPIAD is a CLE (Centre Less Exam) and will be conducted online. CLE provides a facility to the students that they can give exams from anywhere even from their home at any time during the day (decided date) at their convenience.

Exam Dates

** M&M Science Olympiad is conducted on 2nd January 2022.
** M&M Maths Olympiad is conducted on 9th January 2022.
** M&M Reasoning Olympiad is conducted on 16th January 2022.

Exam Pattern

ClassesNumber of QuestionsTime
1-53030 Minutes
6-84040 Minutes
9-105050 Minutes
11-126060 Minutes

Result Announcement

(i) Result of the exam/exams will be announced after 1 month of date of examination.
(ii) There is separate online test for each class.
(iii) The medium of the test is English.
(iv) For syllabus kindly visit our website www.mnmolympiad.com or download ME AND MATH App from google play store

Awards

The following awards will be provided to the winners of the M&M Olympiad being held during the academic year 2021-22. A total of 672 awards will be awarded to the top 100 students per Olympiad. The distribution of Awards and Certificates will be as follows

Syllabus

Maths

Class 1 :
Numerals, Number names, Number Sense (2-digit numbers), Addition, Subtraction, Length & Weight, Time, Geometrical Shapes and Solids, Patterns

Class 2 :
Numerals, Number names, and Number Sense (3-Digit Numbers), Computation Operations, Length, Weight, Capacity, Time, Money, Lines, Shapes and Solids, Pictographs, Patterns.

Class 3 :
Numerals, Number names, and Number Sense (4-digit numbers), Computation Operations, Fractions, Length, Weight, Capacity, Time, Money, Geometry, Data Handling.

Class 4 :
Numerals and Number Names, Number Sense (5-digit numbers), Computation Operations, Fractions, Length, Weight, Capacity, Time, Money, Geometry, Perimeter of Various Shapes, Data Handling

Class 5 :
Numerals, Number names and Number Sense (7 and 8-digit numbers), Computation Operations, Fractions and Decimals, Measurement of Length, Weight, Capacity, Volume, Time and Money, Geometrical Shapes and Solids, Angles, Perimeter & Area, Data Handling

Class 6 :
Knowing our Numbers, Whole Numbers, Playing with Numbers, Understanding Elementary Shapes, Integers, Fractions, Decimals, Mensuration, Algebra, Ratio & Proportion, Symmetry

Class 7 :
Integers, Fractions and Decimals, Exponents and Powers, Algebraic Expressions, Simple Linear Equations, Lines and Angles, Comparing Quantities, The Triangle and its Properties, Symmetry, Congruence of Triangles, Rational Numbers, Perimeter and Area

Class 8 :
Rational Numbers, Squares and Square Roots, Cubes and Cube Roots, Exponents and Powers, Comparing Quantities, Algebraic Expressions and Identities, Linear Equations in One Variable, Understanding Quadrilaterals, Direct and Inverse Variations, Factorization, Playing with Numbers.

Class 9 :
Number Systems, Polynomials, Coordinate Geometry, Linear Equations in Two Variables, Lines and Angles, Triangles, Quadrilaterals, Areas of Parallelograms and Triangles, Circles, Heron’s Formula, Surface Areas and Volumes.

Class 10 :
Real Numbers, Polynomials, Pair of Linear Equations in Two Variables, Quadratic Equations, Arithmetic Progressions, Triangles, Coordinate Geometry, Introduction to Trigonometry, Some Applications of Trigonometry, Circles, Areas Related to Circles, Surface Areas and Volumes, Statistics, Probability.

Class 11 :
Sets, Relations and Functions, Principle of Mathematical Induction, Logarithms, Complex Numbers & Quadratic Equations, Linear Inequations, Sequences and Series, Trigonometry, Straight Lines, Conic Sections, Permutations and Combinations, Binomial Theorem, Statistics, Limits and Derivatives, Probability, Introduction to 3-D Geometry.

Class 12 :
Relations and Functions, Inverse Trigonometric Functions, Matrices and Determinants, Continuity and Differentiability, Application of Derivatives, Integrals, Application of Integrals, Differential Equations, Vector Algebra, 3-D Geometry, Probability, Linear Programming.

Science

Class 1 :
Living and Non-living things, Plants, Animals, Human Beings and Their Needs, Good Habits & Safety Rules, Weather, and The Sky.

Class 2 :
Plants, Animals, Human Body, Food, Housing and Clothing, Family, Festivals and Occupations, Transport, Communication, and Good Habits and Safety Rules, Air & Water, Earth, and Universe.

Class 3 :
Plants and Animals, Birds, Food, Housing and Clothing, Transport and Communication, Human Body, Earth and Universe, Matter and Materials, Our Environment.

Class 4 :
Plants, Animals, Food and Digestion, Clothing, Matter and Materials, Force & Work, Our Environment, Earth, and Universe.

Class 5 :
Plants & Animals, Human Body and Health, Natural Resources, Pollution and Calamities, Earth and Universe, Matter, Force, Work and Energy, Light & Sound.

Class 6 :
Motion and Measurement of Distances, Light, Shadows and Reflections, Electricity and Circuits, Fun with Magnets, Sorting and Separation of Materials, The World of Living (Characteristics of Living Beings, Parts of Plants, Body Movements in Animals and Adaptation), Food and its Components, Fibre to Fabric.

Class 7 :
Heat, Motion and Time, Electric Current and its Effects, Winds, Storms and Cyclones, Light, Acids, Bases and Salts, Physical and Chemical Changes, Climate and Adaptations of Animals to Climate, Fibre to Fabric, Nutrition in Plants and Animals, Respiration in Organisms, Transportation in Plants and Animals, Reproduction in Plants.

Class 8 :
Crop Production and Management, Microorganisms, Synthetic Fibres and Plastics, Metals and Non-metals, Coal and Petroleum, Combustion and Flame, Conservation of Plants and Animals, Cell, Reproduction and Endocrine System, Force and Pressure, Friction, Sound, Chemical Effects of Electric Current, Light.

Class 9 :
Motion, Force and Laws of Motion, Gravitation, Work and Energy, Sound, Matter in Our Surroundings, Is Matter Around Us Pure, Atoms and Molecules, Structure of Atom, Cell-The Fundamental Unit of Life, Tissues, Diversity in Living Organisms.

Class 10 :
Chemical Reactions and Equations, Acids, Bases and Salts, Metals and Non-metals, Carbon and Its Compounds, Periodic Classification of Elements, Life Processes, Reproduction in Organisms, Heredity and Evolution, Light-Reflection and Refraction, Human Eye and Colourful World, Electricity, Magnetic Effects of Electric Current.

Class 11 :
Physics : Units and Measurements, Mechanics, Properties of Matter, Heat and Thermodynamics, Oscillations, Waves.

Chemistry : Some Basic Concepts of Chemistry, Structure of Atom, Classification of Elements and Periodicity in Properties, Chemical Bonding and Molecular Structure, States of Matter, Thermodynamics, Equilibrium, Redox Reactions, Hydrogen, The s-Block Elements, The p-Block Elements (Groups 13 and 14), Organic Chemistry -Hydrocarbons.

Class 12 :
Physics : Electricity and Magnetism, Electromagnetic Induction, Alternating current, Electromagnetic waves, Optics, Modern Physics, Semiconductor Electronics, Communication Systems.

Chemistry : Solid State, Solutions, Electrochemistry, Chemical Kinetics, Surface Chemistry, General Principles and Processes of Isolation of Elements, p-Block Elements (Group 15 to 18), d- & f-Block Elements, Coordination Compounds, Haloalkanes and Haloarenes, Alcohols, Phenols and Ethers, Aldehydes, Ketones and Carboxylic Acids, Amines, Biomolecules, Polymers.

Contact

Any clarification regarding rules, the pattern of the paper, etc. may be sought from M&M through a phone call- 01204993461 or WhatsApp to 9910993107 or email at support [AT] mnmolympiad.com

Leave a Reply

How to add comment : 1) Type your comment below. 2) Type your name. 3) Post comment.

www.contest.net.in © 2021

Contact Us   Privacy Policy   Site Map